تنظیم درجه ترموستات یخچال ویترینی


تنظیم درجه ترموستات یخچال ویترینی

امروزه با توجه به کاربرد یخچال های فریزر فروشگاهی استقبال وسیعی از آن در میان صاحبان فروشگاه ها و مغازه داران شده است. یخچال ویترینی یکی از این موارد است و با توجه به اینکه امکان نمایش محصولات را دارد، طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما مسئله مهمی که باید در هنگام خرید و نصب یخچال به آن توجه کرد، چگونگی نگهداری و تنظیم درجه ترموستات یخچال ویترینی است. در این مقاله به بررسی موارد مربوط به تنظیم ترموستات و درجه هوای یخچال پرده هوا یا ویترینی می پردازیم با ما همراه باشید.

 

تنظیم درجه ترموستات یخچال ویترینی

دلیل اهمیت تنظیم درما و درجه ترموستات یخچال فریزر ویترینی

هر مغازه و فروشگاهی که محصولات یخچالی و فریزری دارد، به یخچال و فریزر خوب و باکیفیت نیاز دارد. در حقیقت تمامی فروشگاه ‌ها و هایپرمارکت ‌ها یا حتی مغازه‌ های کوچک برای نگهداری از مواد غذایی فاسدشدنی نیاز به یخچال و فریزر دارند. یخچال فریزهای ویترینی و پرده هوا یکی از بهترین و البته پرطرفدارترین نوع یخچال فریزر فروشگاهی است. اگر قصد خرید و سفارش یخچال فریزر ویترینی در ابعاد موردنیاز خود را دارید، می توانید با گروه تولیدی سفیر سرمایش تماس حاصل نمایید. البته صرفا خرید یخچال و نصب آن نمی تواند باعث کارایی خوب آن باشد. بلکه تنظیم ترموستات یخچال ویترینی و دمای آن نیز به همان اندازه خرید یخچال باکیفیت اهمیت دارد.

اهمیت این موضوع به اندازه ای است که بسیاری از شرکت‌ های تولیدکننده یخچال فریزرهای فروشگاهی، در خصوص آن دستورالعمل‌هایی را به خریداران ارائه می کنند. زیرا تنظیم دمای یخچال های ویترینی و سایر یخچال فریزرها موجب جلوگیری از هدررفت انرژی و افزایش طول عمر مفید یخچال و عملکرد مناسب آن می شود.

درجه ترموستات یخچال فریزر پرده هوا باید چقدر باشد؟

در تنظیم درجه ترموستات یخچال فریزر ویترینی یا پرده هوا عوامل متعددی مانند فصول مختلف می توانند موثر باشند. در حقیقت حتی زمانی که یخچال بسته است، دمای اطراف آن بر نحوه عملکرد و در نتیجه دمای داخل یخچال فریزر تاثیر می ‌گذارد. از این رو نمی توان تاثیر فصول زمستان یا تابستان را برای تنظیمات ترموستات یخچال دست کم گرفت.

به عنوان مثال در فصل تابستان، به دلیل گرم شدن هوا باید دمای یخچال کمتر شود. در این صورت لازم است درجه ترموستات را افزایش دهید. در فصل زمستان نیز لازم است دمای یخچال را افزایش داده یا درجه ترموستات آن را مقداری کاهش دهید.

موادغذایی

دمای کابین بر حسب درجه سانتی گراد

نوشیدنی (نوشابه، آبمیوه و …)

۲.۵تا۵

شیرینی

۱۵تا۱۸

لبنیات

۲تا۴

محصولات گوشتی کنسرو شده

۲تا۵

خمیر آماده

۱تا۳.۵

سبزیجات و میوه‌ها

۳.۵تا۶

کیک خامه‌ای (در قنادی‌ها)

۷تا۱۰

موادغذایی ذخیره ( در رستوران‌ها)

۱تا(۱۳_)

دمای مناسب برای مواد غذایی مختلف در یخچال فریزر ویترینی

نکات مهم در مورد تنظیم ترموستات یخچال فریزر ویترینی

طرز چیدمان مواد غذایی در یخچال باید به گونه ای باشد که جریان هوا به خوبی در یخچال جریان داشته باشد.

اگر درب یخچال ها به مدت طولانی باز گذاشته شوند، باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن می شود. به همین جهت توصیه می کنیم برای فروشگاه ها و هایپرمارکت ها حتما از  یخچال و فریزر فروشگاهی بدون درب استفاده کنید.

مواد غذایی را به صورت گرم در یخچال قرار ندهید. زیرا این مسئله باعث می شود دمای یخچال بالا برود و به کمپرسور فشار وارد آید. همچنین مصرف بیشتر انرژی برق و کاهش کارایی یخچال را نیز به همراه خواهد داشت.

یخچال ها باید به طور مرتب تمیز شوند تا برفک نزنند.

تست ترموستات یخچال و فریزر ویترینی

تنظیم ترموستات اولین و مهم ترین کار بعد از خرید و نصب یخچال و فریزر است. به منظور تنظیم ترموستات یخچال ویترینی لازم است به صورت زیر عمل کنید:

ابتدا دمای یخچال فروشگاهی را روی ۳ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. سپس یک لیوان آب را بخش وسطی یخچال قرار دهید. اجازه دهید ۲۴ ساعت لیوان در داخل یخچال بماند. بعد از گذشت ۲۴ ساعت با استفاده از دماسنج دمای آب لیوان را اندازه بگیرید. در صورتی که دمای آن بین ۱ تا ۵ درجه سانتی گراد بود، یعنی یخچالی که خریداری کرده و دمای آن را تنظیم کرده اید به درستی کار می کند و دیگر نیاز نیست درجه و دمای آن را تنظیم کنید.

یک نکته مهم در مورد تفاوت تنظیم دمای انواع یخچال های ویترینی

هر یک از مدل های مختلف یخچال فریزر پرده هوا دارای عملکردهای خاصی می باشند و همین مسئله باعث می شود در تنظیم دما و ترموستات آن ‌ها تفاوت ایجاد شود. البته فراموش نشود که تنظیم دمای یخچال فریزر فروشگاهی تا حد زیادی به موادغذایی که در آن نگهداری می ‌شود، بستگی دارد.

به عنوان مثال اگر شما شیرینی و کیک در داخل یخچال نگهداری می‌کنید، بهتر است دمای آن را حداکثر روی ۱۸ درجه سانتی گراد تنظیم کنید یا اگر گوشت و فرآورده های گوشتی در داخل آن نگهداری می‌کنید، مطمئنا دمای یخچال متفاوت خواهد بود تا موادغذایی فاسد نشود.

حداقل دمای یخچال و فریزر ویترینی برای موادگوشتی بین منفی ۲۰ تا منفی ۲۳ درجه سانتی گراد است. یکی از نکات مهم نیز برای عملکرد بهتر ترموستات و تنظیمات دمایی یخچال و فریزرها، نحوه تولید و ساخت آن ‌ها است. گروه تولیدی سفیر سرمایش با ۲۰ سال سابقه فعالیت در زمینه تولید انواع یخچال و فریزر ویترینی و پرده هوا، به این نکته توجه ویژه ای نموده است و تمامی محصولات خود را براساس استانداردهای بین المللی و مطابق با پیشبرد اهداف جهانی طراحی و تولید می ‌کند. از طرفی دستورالعمل های مربوط به تنظیم ترموستات یخچال فریزر ویترینی را می توانید از کارشناس خرید گروه سفیر سرمایش بپرسید تا مطابق بر نوع و کارکرد آن به سهولت دمای آن را تنظیم نمایید.

فروشگاه سفیر سرمایش

یخچال فروشگاهی،لبنیاتی،سوپر مارکت،هایپرمارکت

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *