سوبرهیت و سابکول چیست؟


 

سوبرهیت و سابکول چیست؟

سوبرهیت و سابکول چیست؟ احتمالاً اگر تعمیر کار  سیستم تهویه هستیدف اصطلاحات سوبرهیت و سابکول را شنیده‌ اید.  این دو اصطلاح که در واقع دو فرایند در سیکل تراکمی تبرید میباشند جهت محافظت از قطعات اصلی به کار برده می شوند. سوبرهیت و سابکول چیست؟  

سوبرهیت و سابکول

میزان بازدهی و یا عدم بازدهی یک سیستم تهویه مطبوع و تعیین مقدار آن به محاسبه صحیح سوبرهیت و سابکول مربوط است. برای تعریف سوبرهیت بهتر است موضوع را با مبرد یا همان آب آغاز کنیم آب در دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد  به نقطه جوش می رسد و دمای جوش اصل مهمی است که برای تعیین دمای سوپرهیت موثر است. یک سیال در دمای اشباع خودش می تواند در دو حالت فازی مایع یا بخار و یا ترکیبی از هر دو موجود باشد. همچنان که تبخیر و سوپرهیت در اواپراتور اتفاق می افتد، چگالش و سابکول در کندانسور ایجاد می شود البته چگالش زمانی ایجاد می شود که یک گاز گرمای خود را از دست بدهد تا به حالت مایع درآید. و در نهایت نیز سابکول یعنی مایع، باید زیر دمای چگالش خود، سرد شود. مثلا یک مبرد با دمای ۱۴۰ درجه وارد کندانسور می شود و کندانسور آن را تا ۱۲۰ درجه خنک می کند در نتیجه مبرد از حالت گاز به مایع تغییر شکل می دهد. در یک سیکل تبرید فرآیند سابکول از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا مبرد باید تماما به شکل مایع از کندانسور خارج و وارد شیر انبساط شود.

فواید سابکول در تبرید

در مواردی که حباب بخار وارد مبرد شود کاهش ورود مایع مبرد به اپراتور را شاهد خواهیم بود. این مسئله باعث کاهش بازدهی سیستم و ایجاد پدیده کاویتاسیون میشود. برای اینکه این اتفاق نیافتند لازم است وجود سابکول در خروجی کندانسور اطمینان حاصل نمایید زیرا در قسمت ساب کل مدار هیچ بخار مبردی وجود ندارد.

راهنمای اندازه گیری سابکول و سوبرهیت

ابتدا فشار مکش را به وسیله گیج اندازه گیری می کنیم. و به فشار مطلق تبدیل می کنیم برای این کار لازم است. عدد روی گیج را با فشار منطقه خود جمع ببندید مثال گیج شما عدد ۶۵psi را نشان می دهد.فشار جو در تهران و کرج حدود ۷psi.14 می باشد. با مراجعه به جدول دما و فشار مغز دمای مرتبط با فشار مطلق ساکشن را پیدا کنید. و سپس به وسیله ترمومتر دقیق دمای لوله ساکشن را یادداشت نمایید. در نهایت دمای ترمومتر را از دمای جدول کم کنید تا اختلاف سوبرهیت به دست آید.    

فروشگاه سفیر سرمایش

یخچال فروشگاهی،لبنیاتی،سوپر مارکت،هایپرمارکت

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *